Produkcja

Zranienia ostrzami w przemyśle produkcyjnym

Ostrza chirurgiczne mają szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również w wielu innych branżach, np. w przemyśle produkcyjnym. Skalpele wykorzystywane są wszelkich zadań w których wymagana jest precyzja, m.in. podczas cięcia komponentów elektrycznych, części motoryzacyjnych oraz tekstyliów.

Oto kilka przykładów wykorzystania ostrzy w różnych gałęziach przemysłu:

 • Produkcja elektroniki: ostrza służą do cięcia i przycinania drobnych elementów elektronicznych i płytek drukowanych (PCB).

 • Przemysł motoryzacyjny: skalpele używane są do cięcia i przycinania różnych materiałów stosowanych w motoryzacji, takich jak tworzywa sztuczne, guma i tkaniny.

 • Przemysł lotniczy: ostrza wykorzystuje się do cięcia i przycinania delikatnych materiałów stosowanych w przemyśle lotniczym, takich jak kompozyty, włókno węglowe i aluminium.

 • Przemysł tekstylny: skalpele używane są do precyzyjnego cięcia tkanin, wycinania skomplikowanych wzorów, tworzenia linii szwów i przycinania nadmiaru materiałów.

 • Produkcja tworzyw sztucznych: ostrza służą do precyzyjnego cięcia arkuszy, folii i form z tworzyw sztucznych.

 • Produkcja urządzeń medycznych: skalpele służą do precyzyjnego cięcia materiałów stosowanych w produkcji urządzeń medycznych, takich jak cewniki i osprzęt chirurgiczne.

Ostre jak skalpel

Ostrza chirurgiczne są niezwykle ostre i przeznaczone do wykonywania precyzyjnych oraz równych cięć. Wykonane są z wysokiej jakości stali i poddawane specjalistycznemu procesowi ostrzenia, który zapewnia gładką krawędź oraz precyzyjne cięcie. Krawędź tnąca skalpela ostrzona jest najczęściej pod kątem od 10 do 15 stopni, co sprawia, że jest znacznie ostrzejsza niż typowy nóż kuchenny lub żyletka. Taka ostrość umożliwia wykonanie bardzo drobnego i precyzyjnego nacięcia przy minimalnej sile nacisku. 

Oznacza to jednak, że ostrza i skalpele stanowią bardzo duże ryzyko dla osób, które nie korzystają z nich w odpowiedni sposób. Przypadkowe skaleczenia są bowiem częstym zjawiskiem podczas pracy z ostrymi narzędziami chirurgicznymi.

Szacuje się, iż opieka medyczna po doznaniu nieskomplikowanego urazu na skutek skaleczenia skalpelem, kosztuje w Stanach Zjednoczonych od 500 do 3000 USD. Bardziej skomplikowane urazy, wymagające przeprowadzenia złożonego zabiegu chirurgicznego, podnoszą koszty nawet do 15 000 USD. Należy też pamiętać o kosztach rehabilitacji, która przy poważnych skaleczeniach może trwać wiele lat i kosztować nawet 100 000 USD.

Hierarchia kontroli 

Skutecznym sposobem zmniejszenia prawdopodobieństwa zranienia ostrymi narzędziami jest wdrożenie hierarchii kontroli. Model ten został stworzony przez National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH) w Stanach Zjednoczonych i został wdrożony w ramach przepisów oraz regulacji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na całym świecie. Przedstawia on pięć metod kontroli zagrożeń, uszeregowanych na podstawie ich skuteczności: 

Hierarchia kontroli
Rysunek 1. Hierarchia kontroli. Źródło: Control Engineering / Panduit

Jak wynika z powyższego modelu, najbardziej skutecznymi metodami kontroli zagrożeń są Eliminacja i Zastępowanie, które, niestety, nie zawsze są możliwe do zastosowania. W przemyśle produkcyjnym pracodawcy powinny więc oferować sprzęt zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie i zapobieganiu zranieniom ostrymi narzędziami - w ramach kontroli inżynierskiej.

Działania podejmowane w ramach Kontroli inżynierskiej zakładają stosowanie odpowiednich narzędzi zaprojektowanych z myślą o bezpieczeństwie, które minimalizują ryzyko zranienia. Należą do nich między innymi przyrządy do ściągania ostrzy z rękojeści. Tzw. usuwacze ostrzy służą również do zabezpieczania i przechowywania zużytych ostrzy, tym samym chroniąc przed urazami również pracowników nie posługujących się bezpośrednio ostrzami (np. personel sprzątający). Ponadto, niezwykle istotnym aspektem pozostaje odpowiednie przeszkolenie użytkowników w zakresie zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami.

Usuwacze ostrzy Qlicksmart

Usuwacz ostrzy BladeFask EVO od Qlicksmart to bezpieczne narzędzie, zoptymalizowane pod przemysł produkcyjny dzięki następującym cechom:

 • Jest kompatybilny z najpopularniejszymi rękojeściami ostrzy, w tym zaokrąglonymi i szerokimi rękojeściami typu Ergonomic.

 • Jest kompatybilny ze wszystkimi typami ostrzami chirurgicznych, w tym dużymi ostrzami specjalistycznymi, często wykorzystywanymi w produkcji.

 • Jest bezpieczny i łatwy w użyciu dzięki obsłudze jedną ręką.

 • Może być zamontowany na ścianie, stole lub wózku za pomocą uchwytu mocującego Qlicksmart, co umożliwia usuwanie ostrza z rękojeści bezpośrednio w miejscu pracy.

 • Jest zgodny z wymaganiami ONZ dotyczącymi transportu towarów niebezpiecznych (dla ostrych odpadów) i może być utylizowany jako pojemnik na ostre przedmioty.

BladeFlask EVO
Zdjęcie 1. Usuwacz ostrzy BladeFlask EVO od Qlicksmart

Usuwacze ostrzy Qlicksmart znacząco zmniejszają ryzyko skaleczeń i urazów, a do korzystania z nich w bezpieczny sposób wystarczy jedynie krótkie szkolenie. Kliknij tu, aby dowiedzieć się więcej o produktach bezpiecznych Qlicksmart.

---

 

Artykuł przetłumaczony z języka angielskiego, za zgodą autora. Źródło oryginalnego tekstu: LINK

Źródło zdjęcia: aleksandarlittlewolf / Freepik