Usuwacz ostrzy BladeFlask EVO

Usuwacze ostrzy - dlaczego warto z nich korzystać?

Bezpieczeństwo personelu medycznego to często poruszany temat, szczególnie w kontekście pracy ostrymi narzędziami. Skalpele, szklane ampułki oraz igły niosą ze sobą ryzyko skaleczeń, a także poważnych konsekwencji zdrowotnych, psychicznych oraz finansowych.

Szacuje się, że w Europie dochodzi nawet do miliona skaleczeń ostrymi narzędziami rocznie (1), z czego aż 13,567 takich zdarzeń ma miejsce w Polsce (2). Badania przeprowadzone w polskich szpitalach wykazały, że 45% zranień w miejscu pracy nie jest raportowanych (2), co sugeruje, że liczba incydentów może być niedoszacowana.

Najczęściej do skaleczeń ostrymi wyrobami medycznymi dochodzi na salach operacyjnych. Zranienia doznane podczas pracy skalpelem to drugi najczęstszy uraz spowodowany ostrymi narzędziami (3)

Jedną z najczęściej wdrażanych procedur, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracowników medycznych, jest korzystanie z bezpiecznych usuwaczy ostrzy. To proste narzędzie znacząco zmniejsza ryzyko zranienia podczas ściągania zużytych ostrzy z rękojeści. Niektóre badania wskazują, że usuwacze ostrzy używane jedną ręką, wraz z techniką podawania narzędzi bez użycia rąk, mogą zmniejszyć liczbę skaleczeń o 48% (4). Co więcej, dzięki zabezpieczeniu żużytych ostrzy w usuwaczu, maleje również ryzyko urazu podczas utylizacji ostrych odpadów medycznych.

W ofercie JK Surgical znajdują się usuwacze ostrzy zarówno sterylne, jak i niesterylne, o różnej pojemności. Brytyjska firma Swann-Morton oraz australijski producent Qlicksmart wyszli naprzeciw regulacjom prawnym dot. bezpieczeństwa i zaprojektowali usuwacze ostrzy dostosowane do różnych środowisk - od sali operacyjnych, po laboratoria

Sterylne usuwacze ostrzy

W ofercie JK Surgical znajdują się trzy sterylne usuwacze ostrzy. Jednorazowy sterylny usuwacz ostrzy od Swann-Morton oraz BladeSINGLE zaprojektowany przez Qlicksmart pomieszczą jedno ostrze i są idealnym rozwiązaniem dla zabiegów, podczas których zużycie ostrzy jest niewielkie. Dzięki samoprzylepnej taśmie umożliwiającej przymocowanie podstawki BladeSINGLE do płaskiej powierzchni, usuwacz od Qlicksmart może być używany jedną ręką, co dodatkowo ogranicza ryzyko skaleczenia.

Australijski producent posiada w ofercie również większy, sterylny usuwacz ostrzy. BladeCASSETTE pomieści 3 zużyte ostrza i, podobnie jak BladeSINGLE, jest dostosowany do użytkowania jedną ręką. 

Sterylne usuwacze ostrzy są dostosowane do sali operacyjnych - ich ograniczona pojemność ułatwia zliczenie zużytych ostrzy oraz umożliwia natychmiastową utylizację po zakończeniu zabiegu.

Sterylne usuwacze ostrzy
Sterylne usuwacze ostrzy. Od lewej: BladeCASSETTE (Qlicksmart), BladeSINGLE (Qlicksmart), jednorazowy usuwacz ostrzy (Swann-Morton).

Niesterylne usuwacze ostrzy

Niesterylne usuwacze ostrzy cechują się większą pojemnością. Zarówno dobrze znany niebieski usuwacz ostrzy BOX od Swann-Morton, jak i BladeFLASK (oraz jego ulepszona wersja, BladeFlask EVO) od Qlicksmart pomieszczą aż do 100 zużytych ostrzy. Co więcej, usuwacze ostrzy od australijskiego producenta mogą być używane jedną ręką dzięki dedykowanemu uchwytowi mocującemu. 

Qlicksmart wyposażył swoje produkty w licznik zużytych ostrzy oraz mechanizm, który blokuje usuwacz po jego zapełnieniu. Model EVO wyróżnia się kompatybilnością z nietypowymi rodzajami rękojeści, jak choćby uchwyty Ergonomic. Z kolei popularny usuwacz ostrzy BOX jest ceniony m.in. ze względu na łatwość w używaniu oraz przystępną cenę.

Niesterylne usuwacze ostrzy świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie nie panują sterylne warunki, a ostrza są często wykorzystywanym narzędziem. Zarówno usuwacze BOX, jaki i BladeFLASK są popularnym rozwiązaniem wśród weterynarzy, kosmetologów i podologów. Idealnie nadają się także do laboratoriów oraz prosektoriów

Niesterylne usuwacze ostrzy
Niesterylne usuwacze ostrzy. Od lewej: BladeFlask EVO (Qlicksmart), BladeFLASK (Qlicksmart), usuwacz ostrzy BOX (Swann-Morton).

Wszystkie usuwacze mogą być utylizowane w pojemnikach na ostre odpady medyczne zgodnie z obowiązującymi regulacjami. 

Zachęcamy profesjonalistów do wdrożenia bezpiecznych technik ściągania ostrzy z rękojeści do swoich codziennych procedur. Wszelkie pytania dotyczące naszych produktów prosimy kierować na adres email biuro@jksurgical.pl.

____

Źródła:

  1. RapitiE, Prüss-UstünA, HutinY (2005) Sharps Injuries: Assessing the Burden of Disease from Sharps Injuries to Health-Care Workers at National and Local Levels. WHO, Geneva
  2. Garus-Pakowska, Anna & Górajski, Mariusz. (2019). Epidemiology of needlestick and sharp injuries among health care workers based on records from 252 hospitals for the period 2010–2014, Poland. BMC Public Health. 19. 10.1186/s12889-019-6996-6.
  3. International Safety Center. (2019). ‘EPINetReport for Needlestick and Sharp Object Injuries’. International Safety Center. Available at: https://internationalsafetycenter.org/wp-content/uploads/2020/06/2019-EPInet-Needlestick-Sharps-Summary.pdf
  4. Fuentes, H., et al. (2008). ""Scalpel Safety": Modeling the effectiveness of different safety devices' ability to reduce scalpel blade injuries."The International Journal of Risk & Safety in Medicine 20(1-2): 83-89.