Higiena i sterylizacja narzędzi

Dbanie o narzędzia podologiczne - higiena i sterylizacja

W każdym gabinecie, w którym wykonywane są różnego rodzaju zabiegi, czy to natury kosmetycznej, czy też podologicznej lub medycznej, powinny panować sterylne warunki. Niezwykle istotne jest dbanie przede wszystkim o higienę narzędzi, aby zapobiec ewentualnemu zarażeniu klienta czy też pacjenta różnymi chorobami. Dlatego też przygotowaliśmy spis najważniejszych zasad, których należy przestrzegać, aby nie doszło do niepożądanych sytuacji.

Jak pozbyć się widocznego brudu z narzędzi podologicznych?

Sanepid rekomenduje używanie myjki ultradźwiękowej z odpowiednim detergentem dezynfekcyjnym. W przypadku braku takiego sprzętu, zalecana jest wanienka do dezynfekcji, w której przygotowuje się roztwór dezynfekcyjny o odpowiednim stężeniu.

Niezależnie jakiego sprzętu używamy do dezynfekcji, narzędzi musimy pamiętać o kilku zasadach:

 • woda, która posłuży jako rozpuszczalnik substancji odkażających powinna być wodą destylowana
 • preparat dezynfekcyjny powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju wykorzystywanych narzędzi, a jego stężenie powinno być zgodne z zaleceniami producenta
 • na obudowie urządzenia w widocznym miejscu należy umieścić kartkę z podstawowymi informacjami związanymi roztworem. Powinna znaleźć się tam: nazwa produktu, data przygotowania cieczy, do kiedy można z niej korzystać oraz dane osoby, która roztwór sporządziła
 • narzędzia powinny być w całkowitym zanurzeniu przez odpowiedni czas podany na opakowaniu; należy też pamiętać, że powinny być one otwarte
 • po procesie dezynfekcji, narzędzia powinny być dobrze wypłukane, osuszone i poddane procesowi sterylizacji
 • narzędzia do sterylizacji pakujemy w pakiety, układając je w taki sposób aby przy otwieraniu nie poranić się o części ostre

Oczywiście nie można również zapominać o tym, aby regularnie czyścić gabinet. Stanowisko pracy i wszystkie obszary z którymi pacjent podczas wizyty miał kontakt czyścimy po każdym pacjencie. Podłogę, blaty, drzwi (klamki), meble i inne duże powierzchnie należy czyścić codziennie po zakończeniu dnia pracy. W przypadku całego gabinetu, a więc szafek, krzeseł czy stolików powinno się o nie zadbać raz w tygodniu.

Oczywiście w przypadku wykonywania zabiegów podologicznych należy również pamiętać o środkach ochrony osobistej w postaci maseczki, rękawiczek zmienianych po każdym pacjencie, a także i butach ochronnych. W zależności od rodzaju wykonywanej czynności mogą przydać się również ochronne okulary i specjalne czepki.

Sterylizacji - autoklaw

Specjalistyczne gabinety pielęgnacji stóp powinny korzystać z profesjonalnych urządzeń w trosce o dobro pacjentów. Dlatego też warto wyposażyć takie miejsca w autoklaw ciśnieniowo-parowy klasy B. Takie maszyny, posiadające pojemność do 10 litrów uznawane są za urządzenia techniczne. Wiąże się to z faktem, że muszą one zostać objęte nadzorem technicznym wykonywanym przez Urząd Dozoru Technicznego. W przypadku wyboru sprzętu do 10 litrów wystarczy jednorazowe zgłoszenie.

Dbanie o narzędzia podologiczne – higiena

Po tym, jak wszystkie przyrządy zostaną zdezynfekowane i wysterylizowane, należy pamiętać o tym, aby odpowiednio o nie zadbać. Konserwacja jest niezwykle ważnym elementem całego procesu, ponieważ pielęgnacja to klucz do możliwości długotrwałego korzystania z narzędzi podologicznych. Dlatego też warto skorzystać z czystego oleju parafinowego lub też już gotowych środków przeznaczonych do tego celu. Należy również pamiętać o nie używaniu narzędzi uszkodzonych (nawet lekko), czy zardzewiałych. Powinny być one systematyczne poddawane profesjonalnej konserwacji i ostrzeniu.

Co oznaczają oznaczenia na produktach do dezynfekcji narzędzi podologicznych i gabinetów?

Na każdym specjalistycznym produkcie umieszczone są specjalne oznaczenia, które mają wskazać zakres działania preparatów do sterylizacji. Warto pamiętać o tym, żeby wykorzystywać różne substancje, ponieważ jest to skuteczniejszy sposób na pozbycie się wszelkiego rodzaju mikroorganizmów znajdujących się w gabinecie niż korzystanie z tylko jednego detergentu. Wszystko z racji tego, że tego typu substancje mogą mieć różne działanie w zależności od ich składu. Warto więc zwracać uwagę na te oznaczenia znajdujące się na opakowaniach:

 • V – wirusobójcze,
 • B – bakteriobójcze,
 • F – grzybobójcze,
 • S – sporobójcze,
 • Tbc – prątkobójcze,
 • MRSA – szczep gronkowca złocistego, który jest odporny na metycilinę.