10.07.2020 - "Okiem Podologa" - część 4

Z przyjemnością prezentujemy czwartą część cyklu rozmów o podologii, w której to nasza rozmówczyni Agnieszka Trawińska porusza temat edukacji w Polsce oraz najbardziej skutecznych form poszerzania wiedzy podologicznej.

Zapraszamy do lektury!

 

Czy, Twoim zdaniem, studia ze specjalizacją w podologii mogą przygotować młodych, ambitnych podologów do otwarcia własnego gabinetu?

Z mojego punktu widzenia, najbardziej wartościowe były kongresy, warsztaty, szkolenia, nowo wydane książki o podologii jak również praca charytatywna w Domu Dziecka – to te doświadczenia dały mi poczucie, że mogę postawić kolejny krok na swojej ścieżce zawodowej. Same studia jedyne w niewielkim stopniu przygotowują do pracy w zawodzie. Wszyscy podologowie, niezależnie od edukacji, muszą przejść szkolenia, np. z usuwania brodawek, pracy skalpelami, używania klamer podologicznych, czy rekonstrukcji paznokcia. Oczywiście, niektóre uczelnie, w ramach kierunków podologicznych, organizują pokazy czy warsztaty o tych tematykach, ale nie zawsze są one wystarczająco rozbudowane. Praca w Domu Seniora oraz praktyki w gabinecie fizjoterapeuty to również świetne metody zdobycia praktycznego doświadczenia, które jest niezwykle ważne w kwestii bycia niezależnym podologiem. Takie doświadczenia pozwalają szybciej zdefiniować problem, rozpoznać jednostkę chorobową i dobrać odpowiednie leczenie.

W takim razie, czy studia uczą tego w jaki sposób otworzyć i prowadzić własny gabinet – choćby z biznesowego punktu widzenia?

W czasach, gdy studiowałam, było niewiele materiałów na ten temat.. Jedynie kwestie prawne takie jak np. zakładanie działalności gospodarczej oraz zatrudnianie pracowników były wspomniane. Aczkolwiek nie pamiętam, żebyśmy otrzymali edukację z zakresu zarządzania biznesem i ludźmi.

Co według Ciebie cechuje szkolenia podologiczne, które w skuteczny sposób potrafią przekazać praktyczną wiedzę w krótkim czasie?

Szkolenia zazwyczaj nakierunkowują i dają podstawową, praktyczną wiedzę, którą można wykorzystać na co dzień – co nie zmienia faktu, że i tak należy ćwiczyć i ćwiczyć oraz uczyć się na błędach. Praca z pacjentami jest kluczowa w kontekście nauki. Pomocne jest także robienie zdjęć, konsultacje z innymi podologami, śledzenie progresu. Szkolenie są niezbędne, ale należy pamiętać, że to codzienna praktyka czyni mistrza.

Na rynku mamy szeroką ofertę szkoleń podologicznych, zarówno grupowych, jak i indywidualnych. Które z nich szczególnie polecasz młodym podologom, którzy dopiero rozpoczynają karierę? Jakie są plusy i minusy przy wyborze tych ofert?

Indywidualne szkolenia mają tę zaletę, że można więcej przećwiczyć ze szkoleniowcem oraz zadać więcej pytań, gdyż uwaga prowadzącego jest skupiona na jednej osobie. Z kolei podczas grupowych szkoleń zawsze znajdzie się kilka osób, które zadadzą mądre, wartościowe pytania, dzięki którym cała grupa wzbogaci się o praktyczną wiedzę. Czym więcej uczestników, tym większa szansa, że zostaną poruszone ciekawe tematy, o których sami moglibyśmy nie pomyśleć. Grupowe szkolenia są również bogatsze o osobiste doświadczenia z życia zgromadzonych podologów na różnych poziomach doświadczenia, zaś indywidualne ćwiczenia pomagają dokładniej przećwiczyć konkretne zagadnienie. Dlatego uważam, że ważne jest, aby uczestniczyć w obu rodzajach szkoleń.

Czy posiadając już tak duże doświadczenie w pracy z pacjentami jak Ty, nadal istnieje potrzeba doszkalania? Z jakich form poszerzania swojej wiedzy obecnie korzystasz?

Oczywiście, niezależnie od poziomu doświadczenia ważne jest, aby nieustannie szkolić się, ponieważ sytuacja na rynku zmienia się dynamicznie. Chętnie zagłębiam się w nowości i trendy oraz czytam aktualnie dostępną literaturę. Bardzo cenię sobie też spotkania podologów – choć w teorii nie są to spotkanie edukacyjne to można podczas nich dowiedzieć się od siebie nawzajem i praktycznych rzeczy. W takich spotkaniach uczestniczą podologowie z różnym doświadczeniem, pracujący w różnych miejscach, dzięki czemu możemy wymieniać się interesującymi spostrzeżeniami. Region geograficzny, w którym pracuje podolog (np. obszary górskie lub rejony, gdzie znajdują się kopalnie) potrafi mieć wpływ na najczęściej występujące przypadki podologiczne. Z podobnych przyczyn kongresy międzynarodowe, na które przyjeżdżają podologowie z zagranicy, są tak interesujące – każdy z uczestników ma odmienne, unikalne doświadczenia, którymi może podzielić się z innymi.

JK Surgical Sp. z o.o. działa na polskim rynku medycznym od ponad 25 lat i jest jedynym przedstawicielem angielskiej firmy Swann-Morton w Polsce.

Od początku swojego istnienia dostarczamy najwyższej jakości ostrza, skalpele i rękojeści chirurgiczne, które cieszą się doskonałą opinią wśród naszych odbiorców. Nadrzędnym celem firmy jest szybka i fachowa obsługa wszystkich klientów na terenie całego kraju. Liczba naszych kontrahentów wzrasta nieustannie z roku na rok.