Ostrze Fine SP91

Charakterystyka ostrzy do mikrochirurgii

Wykonywanie operacji pod mikroskopem na niewielkich strukturach żywych takich jak krtań, oko, zatoki przynosowe czy naczynia krwionośne wymagają po pierwsze niezwykłych umiejętności od samego lekarza, a po drugie specjalistycznych narzędzi. To właśnie dzięki nim można przeprowadzać skomplikowane zabiegi z zakresu ortopedii, stomatologii, laryngologii czy też przeszczepu włosów. W przypadku wykorzystywanych ostrzy do mikrochirurgii oraz rękojeści niezwykle istotna jest dokładność, a także precyzja wykonania. Wszystko dlatego, że ten dział medycyny zajmuje się głównie zespalaniem drobnych naczyń krwionośnych czy też łączeniem nerwów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego układu.

Co wpływa na konstrukcję narzędzi mikrochirurgicznych?

Z racji tego, że praca z różnego rodzaju tkankami jest niezwykle wymagająca, zarówno ostrza do mikrochirurgii, jak i rękojeści muszą być wykonane:

  • Z dbałością przede wszystkim o dobrą widoczność, a także manipulację w małym polu operacyjnym;
  • W odpowiednim połączeniu uchwytu narzędzia z odpornością tkanek na wszelkiego rodzaju deformujące zabiegi, a także i samą penetrację;
  • Z dopasowaną rękojeścią, która zapewni precyzyjne utrzymanie i manewrowanie narzędziem. Nie może być ona również zbyt cienka, co mogłoby doprowadzić do ślizgania się między palcami i stwarzało niebezpieczeństwo w trakcie zabiegu;
  • W taki sposób, aby na powierzchni ostrzy do mikrochirurgii nie dochodziło do żadnych refleksów świetlnych;
  • W taki sposób, aby ich środek ciężkości był idealnie wyważony.

Jak powstają narzędzia i ostrza do mikrochirurgii?

W związku z wykorzystywaniem narzędzi do niezwykle precyzyjnych zabiegów, każdy element, a w szczególności ostrza do mikrochirurgii muszą być najwyższej jakości. Dlatego też ich tworzenie odbywa się często pod szkłem powiększającym czy też nawet mikroskopem. Dzięki temu można wykonać precyzyjny, dedykowany produkt. Każdy z nich przed tym, jak zostanie wysłany do szpitali i klinik, musi zostać poddany kontroli, w trakcie której narzędzie musi spełnić wymagania sztywnych standardów kontroli jakości. W przeciwnym razie nie zostanie dopuszczone do użytku.

Charakterystyka ostrzy do mikrochirurgii

Niezwykle istotna jest długość instrumentu, która powinna być zależna od głębokości pola operacyjnego. Jeśli zabieg ma odbywać się na powierzchni lub też niezwykle blisko niej, to wykorzystane powinny zostać krótsze ostrza do mikrochirurgii, chociażby te z firmy Swann-Morton z serii Fine (np. SM64, SM65, SM67 i SM69). W przypadku kiedy narzędzia mają dotrzeć do głębszych tkanek, można zastosować dłuższe rękojeści kompatybilne z mikroostrzami (np. SF1 lub SF13). 

W wielu placówkach medycznych do wykonywania zespoleń naczyń krwionośnych czy łączenia nerwów często wykorzystywane są ostrza do mikrochirurgii marki Swann-Morton z serii Fine. Wśród niej znalazły się także specjalne ostrza dla podologów (PD81 i PD82), a także odpowiednio wyprofilowane rękojeści (seria PD i SF). Co więcej, uchwyty można dobrać do indywidualnych potrzeb każdego lekarza, ponieważ występują o różnej długości.